CZY „DYSKI WYPADAJĄ”?
Mgr fizjoterapii Krzysztof Kubicz – Centrum Medyczne i Fizjoterapii LS:
Dolegliwości bólowe w stawach całego kręgosłupa to temat poruszany przynajmniej jeden raz u każdego człowieka na świecie. Obecnie panujący czas, który częściowo zmusza ludzi do zaprzestania ruchu oraz aktywności fizycznej, skutecznie przyczynia się do zwiększonego odczuwania sztywności, bólu i dyskomfortu w obrębie rejonu pasa krzyżowego, klatki piersiowej czy też szyi.
Czy „dyski wypadają”?
Nie! Potocznie zwany dysk u człowieka to tak na prawdę krążek międzykręgowy. To taka gąbka nasiąknięta wodą, dzięki której nasz kręgosłup może się ruszać w każdą stronę i amortyzować obciążenie. Co się dzieje, gdy nagle poczujemy ostry ból? Ta „gąbka” wyjdzie poza obręb naszego krążka, podrażniając tym samym nerwy rdzeniowe.
Co wtedy robić?
Czekać! Czas działa na korzyść każdego, kto poczuje taki ostry ból i sztywność. Jak długo? Przez pierwsze 24h od momentu „urazu” może być gorzej – natomiast z każdą kolejną godziną – dając sobie spokój fizyczny będziemy już odczuwać co raz to mniejsza sztywność. Wtedy można podjąć dalsze działania współpracując z rehabilitantem.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
Dając zestaw ćwiczeń! To przede wszystkim – chorobę dyskową leczy się ruchem. Terapia manualna może pomóc w działaniu typowo przeciwbólowym, właśnie we wczesnym okresie kiedy to sztywność i ból mięśniowy uniemożliwia jeszcze poprawne funkcjonowanie w codziennych czynnościach.
Rehabilitacja w tym przypadku to w 90% zasługa samego pacjenta i jego samozaparcia w dążeniu do uzyskania odpowiedniego balansu funkcjonalnego odpowiednich mięśni. Pozostały procent zapewnią nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci w Centrum Medycznym i Fizjoterapii LS w Pruszkowie.